Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Drustēniete apguvusi jaunu paklāju darināšanas tehniku

Drustēniete Ramona Zariņa ir atradusi savu aizraušanos, smeļoties idejas interneta vidē, viņa pievērsusies tufēšanai – rokdarbiem, kādus Latvijā vēl tikai iepazīstam. Foto: No personīgā arhīva

Šajā  nedēļā ar plašu programmu daudzviet Latvijā norisinās pasākums “Satiec savu meistaru!”. Ieskandinot pasākuma norises, Drustos aizvadīta neparastu paklāju darināšanas meistarklase, kurā pieredzē dalījās drustēniete Ramona Zariņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā stāsta R. Zariņa, ar paklāju darināšanu sākusi aizrauties pagājušajā gadā, tāpēc par meistari sevi vēl nesauc, bet ir gatava dalīties zināšanās, kādas jau ieguvusi pati. Neparastā paklāju darināšanas metode ir tufēšana (angliski – tufting). Viņa atklāj, ka Latvijā šī ir maz zināma metode, tāpēc latviešu valodā materiālus, videoklipus ar paraugdemonstrējumiem nebūs viegli atrast, jāmeklē pēc atslēgvārdiem angļu valodā, piekodina R. Zariņa.

Paklāju darināšana nozīmē radošumu, pacietību, koncentrēšanos un zināmas iemaņas apgūt ko jaunu un pilnveidoties. Tufēšanu viņa atklājusi nejauši. Ieraudzīts video internetā, kur cilvēki darinājuši unikālus paklājus ar tufēšanas metodi. “Mani tas ieinteresēja, un sāku meklēt informāciju, kas jādara un kas vajadzīgs, lai arī es ko tādu varētu darīt mājās,” uzsver R. Zariņa. Viņa stāsta: “Lai tufēšana varētu notikt, ir nepieciešama speciāla ierīce, ko pati pasūtīju ar interneta starpniecību. Ar tās palīdzību jau uz gatava auduma bāzes tiek iešūta dzija, veidojot attiecīgo krāsu ornamentu tematiku uz paklāja, pēc idejas, ko iecerējis paklāju darināšanas meistars. Tādā veidā top plūksnaini paklāji. Šie paklāji netiek izgatavoti stellēs, bet ar tufēšanas pistoli. Izmantojot šo ierīci, var veidot dažādus rakstus, ornamentus un zīmējumus,” viņa paskaidro.

Laika gaitā R. Zariņai tapuši dažādas formas paklāji – apaļi, kantaini, kvadrātveida, pat nestandarta. “Par manu aizraušanos zināja Drustu kultūras nama vadītāja Dagnija Mesle, jo pirms kāda laika mums Drustos bija izstāde, kurā vietējie rokdarbnieki varēja atrādīt savus darbiņus, ko katrs dara un veido mājās. Šajā izstādē bija arī mani paklāji. Viņa mani uzrunāja sarīkot šādu pasākumu, lai interesentiem varētu pastāstīt un parādīt, ka darināt paklājus var arī šādi. Citi mezglo vai auž, es tos veidoju ar tufēšanas metodi,” viņa skaidro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uz R. Zariņas vadīto meistarklasi bija ieradušies vairāki interesenti, kuriem bija iespēja izmēģināt paklāju tapšanas procesu. “Šis process īpaši ieinteresēja bērnus. Ikdienā viena maza paklājiņa izgatavošana prasa īsāku laiku, bet šajā reizē, rādot priekšā un pamācot citiem, kā tas darāms, viss process aizņēma daudz ilgāku laiku,” atzina R. Zariņa.

Lai būtu, uz kā veidot paklāju, ir nepieciešams audums un rāmis jeb pamatne. Nederēs visi audumi, vispiemērotākais būs tufēšanai paredzētais audums, ko var iegādāties internetveikalos. Viņa iesaka, ka var izmantot arī kanvas un lina audumus. Arī tajos viegli padosies iestrādāt dziju un tikt pie vēlamā rezultāta. Sākotnēji veidojusi neliela izmēra paklājus, bet ar laiku sapratusi, ka vēlas darināt arī lielākus darbus. Šim nolūkam ar vīra palīdzību ir izveidots koka rāmis 1,5 metri platumā un 2,3 metri garumā. Tas nozīmē, ka ar šādu paklāju piešķirt kādai istabai īpašu dizainu būs tieši laikā.

Viņa priecājas, ka cilvēkiem nav svešs roku darbs, ka oriģinālas un ar mīlestību darinātas dāvanas no modes neiziet. “Krāsainus, tematiskus paklājus vecāki pasūta bērniem. Tie atsvaidzina istabas kopējo tēlu un noder dāvanām. Vēl domāju, kur un kādā veidā nākotnē varētu realizēt savus darbus. Man patīk šī nodarbe, un arī citi labprāt vēlas ko tādu iegādāties. Populāri ir paklāji, uz kuriem ir cilvēka vārds, multfilmu varoņi vai kāda īpaša tematika. Amatnieku, rokdarbnieku darbu ideja jau tāda ir – ar individuālu pieeju darbam un klientam, pie kura tas nonāk. Masu produktu jau mums tāpat pietiek. Tāpēc ir ļoti apsveicami, ka pēdējos gados tiek rīkots tāds pasākums kā “Satiec savu meistaru!”. Tā ir iespēja redzēt sen aizmirstus amatus vai iepazīt ko jaunu un, pats galvenais, pašam pielikt roku kādas prasmes apguvē,” akcentē R. Zariņa un piebilst, ka savulaik pievērsusies šūšanai, bet kopš pērnā gada oktobra pievienojusies audēju pulciņam Jaunpiebalgā, kur iemēģina roku aušanā. Līdztekus tam pavisam nesen iesaistījusies keramikas studijā, jo arī keramikas nozare un amata apguve viņu ir ieinteresējusi un personīgi uzrunā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.