
FOTO: INGA KARPOVA
Viens no vietējo deputātu svarīgiem darba pienākumiem ir tikšanās ar iedzīvotājiem. Valkas novada pašvaldībā līdz šim šajā jomā visaktīvākie ir novada pašvaldības domes valdošās koalīcijas deputāti, partijas “Progresīvie” pārstāvji Vilmārs Vesingi un Baiba Karpova. Abi līdz šim jau trīs reizes ceturtdienās aicinājuši iedzīvotājus uz tikšanos Valkas bibliotēkā, lai informētu par kārtējā domes sēdē pieņemtajiem lēmumiem un atbildētu uz jautājumiem. Taču pēc pēdējās domes sēdes, kas notika aizvadītajā ceturtdienā, 30. janvārī, V. Vesingi un B. Karpova tikšanos rīkoja zem klajas debess Valkā, Lugažu laukumā.
Nenoliedzami, daudziem, tostarp arī “Ziemeļlatvijai”, pagājušonedēļ V. Vesingi un B. Karpovas sociālajos tīklos ievietotais aicinājums raisīja izbrīnu un vēlmi noskaidrot, kāpēc deputātiem bija jāpieņem šāds netipisks lēmums – ziemas laikā tikšanos rīkot brīvā dabā.
Novada pašvaldība izstrādā telpu piešķiršanas noteikumus
Deputāts V. Vesingi sociālajos tīklos skaidroja: “Varbūt liksies dīvaini, ka domes deputāti aicina iedzīvotājus tikties ārā ziemas vidū. Par iemeslu ir tas, ka novada pašvaldība šobrīd vienkārši nesaskaņo mūsu iesniegumu par atļauju izmantot telpas šim mērķim bibliotēkā, lai gan Pašvaldības domes deputāta statusa likums paredz deputātam šādu iespēju.”
Savukārt Valkas novads, komentējot šo ierakstu, skaidroja: “Iesniegums no deputātes Baibas Karpovas par pašvaldības telpu izmantošanu, lai tiktos ar iedzīvotājiem, tika saņemts 17. janvārī. Atbilde uz iesniegumu tiks sniegta paātrināta kārtībā 29. janvārī.”
Savā atbildē novada pašvaldība V. Vesingi un B. Karpovai skaidro, ka pašlaik tiek izstrādāti noteikumi telpu piešķiršanai, lai deputāti varētu tikties ar iedzīvotājiem.
“Valkas novada pašvaldībā 2025. gada 17. janvārī saņemts Jūsu iesniegums (to iesniedza deputāte Baiba Karpova – redakcijas piebilde), kurā lūgts Jums un Vilmāram Vesingi kā Valkas novada pašvaldības domes deputātiem atļaut organizēt ikmēneša tikšanās ar iedzīvotājiem Valkas novada Centrālās bibliotēkas telpās noteiktos datumos. Saskaņā ar Pašvaldības domes deputāta statusa likuma 9. panta pirmās daļas 7. punktu deputātam ir tiesības savā vēlēšanu apgabalā rīkot tikšanos ar iedzīvotājiem. Savukārt šī likuma 12. panta pirmās daļas 1. punkts nosaka – lai deputāts varētu realizēt savas pilnvaras, pašvaldībai ir pienākums pašvaldības budžetā šim mērķim paredzēto līdzekļu ietvaros un domes noteiktajā kārtībā ierādīt deputāta darbam piemērotas telpas. Iepriekš minētā pašvaldības pienākuma izpildes nodrošināšanai tiks sagatavoti nepieciešamie dokumenti, lai Valkas novada pašvaldības attiecīgā komiteja un secīgi – dome – varētu pieņemt lēmumu par noteikto kārtību, kādā ierādīt deputāta darbam piemērotas telpas.”
“Ziemeļlatvija” atgādina, ka Latvijā 7. jūnijā notiks pašvaldību vēlēšanas. Ieskatoties Centrālās vēlēšanu komisijas publiski pieejamajā mājaslapā www.cvk.lv, izlasāms, ka tikai šo sestdien, 8. februārī, visā Latvijā sāksies pašvaldību vēlēšanu priekšvēlēšanu aģitācijas periods. Sarunā ar “Ziemeļlatviju” uz šo faktu vairākkārt norādīja arī V. Vesingi un B. Karpova, skaidrojot, ka šo 30. janvāra tikšanos viņi organizē kā pašreizējie domes deputāti, nevis gaidāmo vēlēšanu deputātu kandidāti. Līdz ar to deputātu pienākumu veikšanai novada pašvaldībai vajadzējis ātri noreaģēt un piešķirt bezmaksas telpas abiem deputātiem. Diemžēl tā nenotika, tāpēc V. Vesingi un B. Karpova pieņēma lēmumu tikšanos organizēt Lugažu laukumā. Jāteic, ka uz šo tikšanos ar deputātiem brīvā dabā bija ieradušies vien pāris iedzīvotāju, tostarp “Ziemeļlatvija”.
Deputāti atnākušajiem izklāstīja savu viedokli par sēdē apstiprināto novada pašvaldības 2025. gada budžetu, nosaucot to par izdzīvošanas budžetu. Tāpat viņi informēja, ka domes deputāti vienbalsīgi pieņēma būtisku lēmumu pilsoniskās sabiedrības attīstībai un demokrātijas veicināšanai Valkas novadā ‒ nolikumu iedzīvotāju padomju darbībai. Iedzīvotāju padomes Valkā un katrā pagastā varēs vēlēt 2025. gadā laikā pēc 7. jūnijā notikušajām pašvaldību vēlēšanām.
Bijusi neveiksmīga komunikācija
Valkas novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Rolands Rastaks “Ziemeļlatvijai” atzīst, ka viņš vienu reizi ir apmeklējis deputātu V. Vesingi un B. Karpovas rīkoto tikšanos ar iedzīvotājiem Valkas bibliotēkas telpās.

“Man kā vēlēšanu komisijas priekšsēdētājam nav nekas jākontrolē un jāpārbauda. Man kā vēlēšanu komisijas priekšsēdētājam ir citi pienākumi. Proti, vēlēšanu komisija novadā organizē vēlēšanu procesu. Attiecībā uz politisko aģitāciju šo procesu uzrauga Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs un Drošības policija. Attiecībā uz to, ko paši deputāti runā vai nerunā, tā ir viņu atbildība. Nekādā gadījumā to neuzrauga novada vēlēšanu komisija,” skaidro R. Rastaks. Viņš uzskata, ka vietējie deputāti ne tikai drīkst organizēt tikšanos ar iedzīvotājiem, bet viņiem tas ir pat jādara. Taču saistībā ar to, ka tuvojas pašvaldības vēlēšanas, tiek noteikts priekšvēlēšanu aģitācijas periods. Tas sāksies sestdien, 8. februārī.
Izvērtējot šo gadījumu, kad V. Vesingi un B. Karpova rīkoja tikšanos ar iedzīvotājiem zem klajas debess, jo bibliotēka telpas atteikusi un citas dome nav ierādījusi, R. Rastaks uzskata: “Šajā gadījumā ir notikusi komunikācijas neprecizitāte. Nav jau deputātiem aizliegts izmantot pašvaldības telpas. Likums atļauj, ka pašvaldība var noteikt telpu izmantošanas maksu, ja deputāti neveic savus tiešos deputāta pienākumus. Ja deputāti tiekas ar iedzīvotājiem, tad pašvaldībai nebūtu jānosaka telpu maksa. Līdz šim gadījumam novadā nav bijušas problēmas – telpas vienmēr ir piešķirtas. Es tiešām domāju, ka šajā gadījumā ir bijusi neveiksmīga komunikācija. Iespējams, ka arī šis tuvojošais priekšvēlēšanu aģitācijas periods. Neviens jau nevar izkontrolēt, ko šādās tikšanās reizēs deputāti runā. Pirmajā reizē, kad apmeklēju šo tikšanos, tiešām V. Vesingi un B. Karpova nekādu aģitāciju neveica.”
R. Rastaks stāsta, ka viņš V. Vesingi skaidrojis, ka, rīkojot šīs tikšanās, ir jāatdala deputāta statuss no deputāta kandidāta statusa. Tas neesot viens un tas pats. R. Rastaks atzīst, ka līdz šim pašvaldībā nav bijuši īpaši noteikumi, kas regulētu deputātu darbību saistībā ar telpu piešķiršanu. R. Rastaks uzskata, ka, formāli ņemot, šādi noteikumi būtu vajadzīgi. Viņš arī nevarēja apgalvot, vai kādā citā Latvijas pašvaldībā šādi noteikumi par telpu izmantošanu deputātiem būtu izstrādāti.
Nepareizi noformēts iesniegums
Valkas novada pašvaldības priekšsēdētāja Gita Avote uzskata, ka šis ir bijis pārpratums, kā arī V. Vesingi un B. Karpova pieņēmuši pārsteidzīgu lēmumu. Pašvaldībai iesniegums iesniegts ar vairākiem iedzīvotāju tikšanās datumiem līdz pat vēlēšanu dienai, nenorādot, vai būs jau sākusies priekšvēlēšanu aģitācija. G. Avote uzskata, ka iesniegums bijis nepareizi noformēts.
“Zinām, ka abi deputāti aktīvi pārstāv partiju “Progresīvie”. Līdz 7. februārim ir spēkā esoši iepriekšējie noteikumi. Ja deputāti būtu lūguši telpas tikai uz 30. janvāri, tad atļauja būtu dota. Pārējie norādītie datumi jau attiektos uz priekšvēlēšanu aģitācijas laiku,” skaidro G. Avote. Viņa uzsver, ka līdz šim pašvaldībā nav bijusi kārtība, kas būtu apstiprināta ar domes lēmumu. Proti, vai bezatlīdzības telpas tiek piešķirtas visām partijām vienādi vai tomēr par simbolisku samaksu, piemēram, sedzot elektroenerģijas patēriņu. Pašvaldības vadītāja uzskata, ka pret visiem potenciālajiem deputātu kandidātu sarakstiem jābūt vienādai attieksmei.
APTAUJA: https://poll.app.do/vai-deputatiem-jariko-tiksanas-ar-iedzivotajiem
#SIF_MAF2024
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.
Reklāma