Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

BIRZĪ balzams. Kas tas ir un kā tas top? 

Viss sākas pavasarī, kad sāk tecēt bērzu sulas. Tās savāc un liek raudzēties priekš brāgas. Brāga ir kaut kas līdzīgs vīnam, tikai ne tik garšīga. Mērķis ir panākt rūgšanas procesu, kas radītu alkoholu. Kad brāga trīs mēnešus ir nostāvējusi un izrūgusi, no tās meistara uzraudzībā tiek izdzīts bērzu sulas degvīns. Tad dzērienam pievieno īpašo garšaugu maisījumu. Garšaugu maisījuma visu sastāvu ražotāji neatklāj, bet skaidrs, ka galvenā sastāvdaļā ir bērzu sulas un bērzu sīrups. Bērzu sulu sīrupu savukārt iegūst, speciālās sīrupu krāsnīs tvaicējot svaigās sulas līdz sīrupa konsistencei. Lai uzlabotu sīrupa kvalitāti un samazinātu tvaicēšanas ilgumu, ar speciālu reversās osmozes filtru no sulas tiek atdalīts ūdens, aptuveni no pieciem litriem bērzu sulas iegūstot vienu litru koncentrāta. Kopā nepieciešams ap 110 litriem bērzu sulas, no kuras, iztvaicējot lieko ūdeni, var iegūt ap vienu litru bērzu sulu sīrupa. Vidēji bērzu sulās ir 1% cukura. 

Attiecīgi, lai pagatavotu vienu pudeli BIRZĪ balzama, nepieciešami aptuveni 20 litri svaigu bērzu sulu. Savukārt no sulu vākšanas, brāgas raudzēšanas, sīrupa tvaicēšanas un nostādināšanas līdz pudeļu pildīšanai paiet aptuveni seši mēneši. 

Kad balzams ir sajaukts, tas vēl tiek nostādināts un tikai pēc noteikta laika tas ir gatavs lietošanai. Vienā sezonā pavisam tiek saražots ne vairāk kā 1000 pudeļu un katrai piešķirts savs kārtas numurs. Pārējā gada laikā, pat ja ir pieprasījums, balzamu saražot nevar, jo īpašo garšvielu maisījumu, kā arī bērzu sulu degvīnu var sagatavot tikai vienreiz gadā – pavasarī, bērzu sulu tecēšanas laikā. 

Neparasts ir arī balzama pasniegšanas veids – tas atrodas elegantā kārbā, kura tiek piepildīta ar kaltētām bērzu lapām un vasaras ziediem, un pudeli no kārbas izņemt iespējams tikai kopā ar šo smaržīgo un vasarīgi skaisto ziedu-lapu salūtu. Pārsteigumā izdvests aaahhh… garantēts! 

Starp citu, šis īpašais balzams netiek pārdots veikalos un to var iegādāties tikai un vienīgi pašā BIRZĪ ražotnē vai pasūtot šeit: birzi.lv

ALKOHOLA LIETOŠANAI IR NEGATĪVA IETEKME, ALKOHOLISKO DZĒRIENU PĀRDOŠANA, IEGĀDĀŠANĀS UN NODOŠANA NEPILNGADĪGĀM PERSONĀM IR AIZLIEGTA.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.