Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Atzīmēs Lībiešu mantojuma dienu

Šajā nedēļas nogalē, 26. martā, tiks uzsākta jauna tradīcija – Lībiešu mantojuma diena –, kad novadi, kuros savulaik mituši lībieši, simboliski izcels savas lībiskās saknes. Šajā dienā bagātīgā pasākumu programmā daudzviet Latvijā būs redzami lībiešu karogi, ēkas iegaismosies lībiešu krāsās un būs dzirdama putnu modināšanas dziesma, kas lībiešu tautas kalendārā ieskandina jaunu gadu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Baiba Moļņika, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre uzsver: “Pēdējos gados aizvien vairāk apzināmies un uzzinām par Latvijas otro pamattautu – lībiešiem – un viņu nemateriālo kultūras mantojumu. Nemateriālais jeb dzīvais vērtību kopums palīdz izprast un dzīvot mūsdienu pasaulē, spēcinot kopienu, kas ir gan mantojuma radītāji, gan glabātāji un tālāknesēji. Lībiskās kopienas unikālais mantojums atrodams ne vien Kurzemē, bet arī citās Latvijas vietās, kur pirms daudziem gadsimtiem dzīvojuši lībieši, – Siguldā, Straupē, Limbažos, pie Burtnieka ezera, Rīgā, Ogrē, Lielvārdē.”

Valts Ernštreits, LU Lībiešu institūta direktors pauž: “Lībiešu mantojuma dienas iecere ir guvusi plašu atsaucību. Tās svinēšanā iesaistījušies daudzi cilvēki, organizācijas un pašvaldības. Parādot novadu lībisko piederību, ar lībiešu karogiem tiks rotātas iestāžu ēkas, cilvēku mājas, lībiešu krāsās rotāsies gan Latvijas Nacionālā bibliotēka, gan Rīgas Dome, gan Siguldas tilts pār Gauju, gan koncertzāle “Latvija” Ventspilī, un lībiešu putnu modināšanas dziesma skanēs no Aizkraukles pilskalna līdz Kolkas ragam un no Ainažiem līdz Doma laukumam Rīgā.”

Lolita Ozoliņa, Vidzemes lībiešu pēctece, Vidzemes lībiskā mantojuma kopēja teic: “Lībiešu mantojuma dienas atzīmēšana ir Vidzemes lībiskās kultūrtelpas pirmais lielais notikums, kam gatavojas katrā pagastā un novada centros. Cilvēki mācās putnu modināšanas dziesmu, ir sarūpējuši zīmīgas pavasara saulgriežu aktivitātes, un, pateicoties mūsu pašvaldībām, vairāki novada pagasti pirmo reizi pacels lībiešu karogu, lai vienoti atzīmētu Latvijas pirmiedzīvotāju – lībiešu – mantojumu!”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašlaik pieteiktie pasākumi un vietas, kuras tiks rotātas ar lībiešu karogu, atzīmētas kartē, kas atrodama vietnē www.libiesugads.lv. Ikviens ir aicināts iesaistīties Lībiešu mantojuma dienas pasākumos un ziņot mums par vietām, kur iecerēts modināt putnus vai izvietot lībiešu karogus, lai šīs vietas var pievienot kartei (informācija jāsūta uz e-pastu liv@lu.lv).

LU Lībiešu institūts sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Latvijas Nacionālo kultūras centru 2023. gadu ir pasludinājis par Lībiešu mantojuma gadu. Tā nolūks ir pievērst uzmanību Latvijas lībiskajām saknēm. Gads noris kā atsevišķu pasākumu un iniciatīvu kopums, kuru apzināšanu un apvienošanu kopīgā ciklā veic LU Lībiešu institūts.

Informāciju sagatavoja: Valts Ernštreits

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.