Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Apes bibliotēkā varēs apmainīties ar sēklām

Otrdien, 14. martā, pulksten 12 Apes bibliotēkā tiks atklāts sēklu apmaiņas punkts. Ikviens interesents ir aicināts ņemt līdzi sēklas, kas citiem varētu būt interesantas un par kurām varētu pastāstīt citiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ideja par sēklu maiņas punkta nepieciešamību Apē radusies apenietei Dainai Bindei. Uz to viņu pamudinājusi sēklu lolotāju kustība, kura ir radusies, lai saglabātu vietējās sēklas no izzušanas. “To var salīdzināt, tāpat kā savulaik Krišjānis Barons glāba tautasdziesmas no aizmirstības. Sēklu daudzveidība pēdējos gados ir katastrofāli samazinājusies, un Latvijā vairs rūpnieciski tikpat kā netiek audzētas sēklas. Kā viens no šādiem piemēriem ir par krūmu dillēm – tās pie mums rudenī vairs nenobriedina sēklas, jo tiek audzētas siltākos platuma grādos un pie mums vairs nepaspēj nogatavoties. Tāpēc ir ļoti svarīgi saglabāt vecmāmiņu senās kultūraugu šķirnes un dalīties ar tām ar vismaz trīs cilvēkiem. Tādā veidā mēs iestājamies par to, lai saglabātos daudzveidīgs augu sugu genofonds,” skaidro D. Binde un min, ka pavisam nesen piedalījusies arī Latvijas Permakultūras biedrības sēklu lolotāju apmācībās, kur gūtas jaunas atziņas un vērtīgas atklāsmes par to, kādēļ svarīgi pašiem ievākt sēklas. Vainagojoties jaunām zināšanām, apmācību dalībniekiem tika dota zaļā gaisma, lai paši izveidotu sēklu apmaiņas punktus tuvāk savai dzīvesvietai. D. Bindei tā, protams, ir Ape.

Plānotajā pasākumā viņa iepazīstinās ar sēklu lolotāju kustību, kā pareizi ievākt sēklas, kā notiek sēklu maiņas punkta darbība. Apmeklētājiem tiks dota iespēja pierakstīt, kādas sēklas viņi ir atnesuši, kāda ir to izcelšanās/saglabāšanas vēsture. Ja kādam būs piedāvājumā arī kādi interesanti stādi pavasarim, tad arī šādu informāciju varēs uzrādīt, lai arī citi būtu lietas kursā un nepieciešamības gadījumā zinātu, kur meklēt sev interesējošus stādus.

“Pirms diviem gadiem bibliotēkā vadīju pasākumu par permakultūru, tāpēc pastāstīšu arī par pāris jaunām aktivitātēm, kas nodarbina mani pēdējā gada laikā. Varbūt kādai mammai būs saistoša informācija par daudzreiz izmantojamām, mazgājamām autiņbiksītēm mazuļiem un to lietošanu, kā arī pastāstīšu, kā pagatavot ziepes pilnīgi no nulles. Pavadīsim skaisti un radoši laiku kopā, uzblendēsim arī kādu garšīgu vitamīnu smūtiju un ieskandināsim pasākumu ar dziesmu,” pasākuma gaitu ieskicē D. Binde.

Viņa atklāj, ka sēklu apmaiņas punkta apmeklētājiem būs iespēja atstāt kontaktus arī par stādu maiņu vēlāk sezonā. Permakultūras aktīviste cer uz iedzīvotāju atsaucību un izsaka cerību, ka šāds sēklu apmaiņas punkts izvērtīsies par paliekošu un noturīgu tradīciju vietējā kopienā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.