Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Ape svin dzimšanas dienu ar izstādes atklāšanu

“APEI – 94”! Februāris ir Apes pilsētas dzimšanas dienas mēnesis. Par godu šim notikumam šodien, 11. februārī, pulksten 19 Apes tautas namā notiks Anatolija Zābeļa (18.10.1954.–28.12.2020.) darbu izstādes “Mani raksti manā zemē” atklāšana.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstāde būs skatāma februārī un martā Apes tautas nama un bibliotēkas logos, tautas nama foajē un bibliotēkas 2. stāva koridorā.

Kā atklāja Apes tautas nama vadītāja Ilva Sāre, Anatolijs bijis pavisam kluss, nemanāms vīrs Apes pilsētā, kurš aiz sevis atstājis lielus darbus. “Mēs viņu zinājām kā izpalīdzīgu vīru, kurš prot skaldīt un krāmēt malku, var palīdzēt izdarīt dažādus mājas darbus. Tikai retais zināja viņa lielos darbus, prasmes un paveikto. Žēl, ka agrāk par viņu neko nezinājām, kamēr viņš bija šai saulē. Viņš ir atstājis vērtīgu mantojumu. Tie ir dažādi darbi – akvareļu, grafiska stila un citi. Varam vien minēt, kāpēc mākslinieks izvēlējies šādu vai citu tehniku,” viņa stāsta un atklāj, ka šis ir viens no piemēriem, ko savai pilsētai atstāj  tās galvenā vērtība – cilvēki.

Iedzīvotāji, kuri jau redzējuši A. Zābeļa darbus, atzīst, ka tajos var atpazīt Apes pilsētas skatus, mājas un ieliņas (tāpat viņš atainojis Vaidavu, Apes pagalmus, citu pilsētu skatus). Starp vietējiem bijuši arī tādi, kas redzējuši kungu darbos, kad viņš rūpīgi vērojis apkārtni, pievērsis uzmanību detaļām, lai vēlāk, aiziedams mājās, varētu to visu atspoguļot savās gleznās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dzīves laikā A. Zābelis bijis atpazīstams keramiķis un grafiķis. Uz Apes pilsētu viņš pārnāca 2006. gadā. Dzīvojot šeit, daudz laika veltīja zīmēšanai. A. Zābeli labi pazinis Vilmārs Alksnītis. Tieši viņš bijis tas, kurš ierosinājis, ka šādai izstādei vajadzētu būt, lai arī Apes cilvēki varētu iepazīt viņa daiļradi. “Viņš bija jautrs, enerģisks, izpalīdzīgs, atsaucīgs un optimistisks cilvēks. Savulaik darbojāmies kopā, bijām darba kolēģi keramikas cehā. Viņa darbiem bija īpašs rokraksts, savs stils virpošanā. Anatolijs bija ieminējies, ka vēlas mierīgāku dzīvi un labprāt dzīvotu mazākā pilsētā. Tā kā man bija māja Apē, bet pats dzīvoju galvenokārt pa Rīgu, piedāvāju viņam apmesties Apē, tā teikt, pieskatīt māju. Viņš ar prieku piekrita un ātri vien tur iedzīvojās,” min V. Alksnītis un klāsta, ka tieši viņa mājās palikusi biezā mape ar apbrīnas vērtajiem darbiem, un viņam radusies vēlme tos “izcelt gaismā”.  Turklāt Vilmārs jau savā laikā palīdzējis māksliniekam pie vienas izstādes veidošanas. Proti, 1999. gadā A. Zābeļa zīmēto grafiku izstāde bija apskatāma Rīgā, Maikapara namā. Ir ziņas arī par citu izstādi 1997. gadā Reiterna namā (kur tagad atrodas Latvijas 1. rokkafejnīca).

V. Alksnītis solījies pievienoties arī izstādes “Mani raksti manā zemē” atklāšanā un pastāstīt citiem, kas viņam ir zināms par šo mākslinieku.

Jāpiemin, ka izstāde tiek veidota, Apes tautas namam sadarbojoties ar bibliotēku. Par tās vizuālo noformējumu parūpējusies Dina Semjonova. Izstādes svinīgā atklāšana notiks šodien pēc iepriekšējas pieteikšanās, drošajā režīmā, uzrādot “Covid-19” vai pārslimošanas sertifikātu. Būs arī citi pārsteigumi: svētku torte, par skaistām, melodiskām dziesmām, Apes dziesmu rūpēsies jauktais koris “APE”.

Apes dzimšanas dienā iedzīvotāji tiek aicināti svinēt svētkus katrs savās mājās pie svinīgi klātiem galdiem, kā arī sociālajos tīklos dalīties ar fotogrāfijām, kas viņiem saistās ar savu pilsētu (varbūt tie ir notikumi, dabasskati vai pavisam personīgi stāsti). Tādā veidā arī citiem būs iespēja ielūkoties tajā, cik daudz atklāsmju un būtisku vērtību slēpjas aiz vārdiem Apes pilsēta.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.