Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

5 iemesli, kāpēc kriptovalūtas ir naudas nākotne

Kriptovalūtu popularitāte pēdējos gados ir pieaugusi, kopējai tirgus kapitalizācijai 2021. gadā sasniedzot vairāk nekā 1 triljonu ASV dolāru. Lai gan ažiotāža ap kriptovalūtām noteikti ir veicinājusi to vērtības pieaugumu, ir arī vairāki pārliecinoši iemesli, kāpēc tās varētu būt naudas nākotne.

Kriptovalūtas darbojas decentralizētā datoru tīklā, ko sauc par blokķēdi, kas nodrošina lielāku caurskatāmību un samazina korupcijas vai centrālās iestādes iejaukšanās iespējamību. Tiek izmantotas arī uzlabotas kriptogrāfijas metodes, lai nodrošinātu darījumus un aizsargātu pret krāpšanu, padarot tos par drošu un uzticamu veidu, kā nosūtīt un saņemt līdzekļus.

Papildus drošībai un decentralizācijai kriptovalūtām ir vairākas citas priekšrocības, kas padara tās par pārliecinošu iespēju izmantot kā maksājuma veidu. Tos var pārskaitīt ātrāk nekā tradicionālos finanšu darījumus, un tiem bieži ir zemākas komisijas maksas, jo nav iesaistīti starpnieki, piemēram, banku vai kredītkaršu uzņēmumi.

Lai gan vēl ir pāragri apgalvot, daži eksperti uzskata, ka kriptovalūtas galu galā varētu aizstāt tradicionālās fiat valūtas, jo īpaši tāpēc, ka arvien vairāk tirgotāju un patērētāju sāk tās pieņemt kā galveno maksājuma veidu. Šajā rakstā mēs izpētīsim piecus iemeslus, kāpēc kriptovalūtas varētu būt naudas nākotne.

Decentralizācija

Viena no galvenajām kriptovalūtu iezīmēm ir to decentralizētais raksturs. Atšķirībā no tradicionālajām fiat valūtām, kuras emitē un kontrolē centrālās bankas, kriptovalūtas nav piesaistītas nevienai konkrētai valdībai vai organizācijai. Tā vietā kriptovalūtas darbojas decentralizētā datoru tīklā, ko sauc par blokķēdi. Šī decentralizētā struktūra nodrošina lielāku pārredzamību un samazina korupcijas vai centrālās iestādes iejaukšanās iespējamību.

Drošība

Kriptovalūtās tiek izmantotas uzlabotas kriptogrāfijas metodes, lai nodrošinātu darījumus un aizsargātu pret krāpšanu. Katrs darījums tiek reģistrēts publiskajā virsgrāmatā, ko sauc par blokķēdi, kas padara darījumus gandrīz neiespējamu mainīt un viltot. Turklāt kriptovalūtas izmanto sistēmu, ko sauc par “publiskās atslēgas kriptogrāfiju”, kas lietotājiem ļauj droši nosūtīt un saņemt līdzekļus, neatklājot savu personisko informāciju.

Ātrums

Vēl viena kriptovalūtu priekšrocība ir to ātrums. Tradicionālo finanšu darījumu, piemēram, elektronisko pārskaitījumu vai čeku nosūtīšana var ilgt vairākas dienas. Turpretim darījumi ar kriptovalūtu parasti tiek pabeigti dažu minūšu vai pat sekunžu laikā. Tas padara tos ideāli piemērotus pārrobežu maksājumiem vai citām situācijām, kurās ātrums ir būtisks.

Zemākas maksas

Kriptovalūtām bieži ir zemākas maksas salīdzinājumā ar tradicionālajām finanšu iestādēm. Tā kā nav nepieciešami starpnieki, piemēram, bankas vai kredītkaršu kompānijas, maksa par kriptovalūtas darījumiem parasti ir zemāka. Tas var būt īpaši izdevīgi maziem uzņēmumiem vai privātpersonām, kurām, iespējams, nav pieejami tradicionālie finanšu pakalpojumi vai kuri vēlas ietaupīt uz komisiju izmaksu rēķina.

Iespēja nomainīt fiat valūtas

Lai gan vēl ir pāragri apgalvot, taču daži eksperti uzskata, ka kriptovalūtas galu galā varētu aizstāt tradicionālās fiat valūtas. Pateicoties to decentralizētajam raksturam un uzlabotajām drošības funkcijām, kriptovalūtas var būt stabilākas un uzticamākas nekā tradicionālās valūtas, kuras bieži ir pakļautas inflācijai un valdības iejaukšanās gadījumiem. Turklāt tas, ka tirgotāji un patērētāji arvien vairāk pieņem kriptovalūtas, liecina, ka nākotnē tās varētu kļūt par galveno maksājumu veidu.

Protams, ir svarīgi atzīmēt, ka kriptovalūtas joprojām ir salīdzinoši jauna tehnoloģija, kura ļoti strauji attīstās, tām ir vairākas pārliecinošas īpašības, kas padara tās par potenciālu nākotnes naudas veidu. To decentralizācija, drošība, ātrums un zemākas maksas padara kriptovalūtas par dzīvotspējīgu alternatīvu tradicionālajām fiat valūtām, kā arī tirgotāju un patērētāju arvien pieaugošā pieņemšana liecina, ka nākotnē tās varētu kļūt populārākas.

Tomēr ir svarīgi arī neaizmirst, ka kriptovalūtām ir savs risku un neskaidrību kopums, un pirms jebkādu ieguldījumu lēmumu pieņemšanas ir svarīgi veikt savu izpēti un ievērot piesardzību. Neskatoties uz šiem riskiem, kriptovalūtu potenciālie ieguvumi liek tās apsvērt kā iespējamu nākotnes naudas veidu. Tā kā tehnoloģija un infrastruktūra ap kriptovalūtām turpina attīstīties, būs interesanti redzēt, kā tās attīstās un, iespējams, veidos globālās finanšu sistēmas nākotni.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.